Давид, 14 років, Крайно, Польща
Про образливий плакат у селі
Запис у щоденнику від 12 лютого 1942 р.:
Десь через дві години прийшов сільський сторож прибити якесь оголошення. То, власне, було не оголошення, а карикатура на євреїв.
Заголовок був такий: «Єврей – то шахрай, єдиний твій ворог». А знизу підпис:
«Прочитай, читачу милий,
Що євреї наробили:
В молоко ллють брудну воду,
Замість м’яса мелють щура,
Тісто в нього з черв’яками,
Місить він його ногами».
Коли сторож це прибивав, саме йшли люди після роботи на снігу, то так сміялись, що в мене аж голова розболілась від тої ганьби, яку євреї переживають у теперішні часи. Дав би Бог, щоб та ганьба чим скоріше скінчилась.
Такі самі листівки розповсюджували і на теренах окупованої України.
Карикатури та пропаганда
Для поширення і підбурювання ненависті нацисти використовували карикатури, які вигадували спеціально навчені службовці. Дуже багато антиєврейських зображень розповсюджували у сільській місцевості, щоб вплинути навіть на тих, хто не має доступу до газет чи радіо.
У листівках і на плакатах євреїв змальовували як винуватців усіх бід, брехунів і злодіїв. Окупанти намагалися створити негативний образ підступного створіння, що прагне нашкодити всім навколо. Використовували найгидкіші стереотипи та упередження.
Пропагандистські матеріали не завжди були ефективними, однак вони сприяли поширенню відрази, ненависті і страху до євреїв. Євреям бачити подібні плакати було неприємно та образливо, але найбільше ранила байдужість або схвалення людей.
Перегляньте відеоісторію Дорі, яка розповідає як змінила своє ставлення до деяких жартів
(с) Stories that Move. Більше історій тут.
Як Дорі запобігає поширенню упереджень?
Чи бували ви в подібній ситуації?